The Highcrest Academy

Key Staff

Staff List - September 2020

Senior Leadership Team

Name Role

Mr G Burke

Principal

Mrs G Weldon

Senior Vice Principal

Mr N Stocking

Vice Principal (Curriculum)

Mr P Shaw

Assistant Headteacher (Behaviour & Attitudes)/HoL Yr 11

Mrs C To Assistant Headteacher (Personal Development & Wellbeing)
Mr J Clarke Assistant Headteacher (Teaching & Learning)
Mr D Mizera Assistant Headteacher (Training, EAL & Pupil Premium)

Mr N Walker

Business Manager

TEACHERS

Name Role
Mr H Ayub Humanities Teacher
Ms C Barker 2nd in Humanities

Mr S Barrett

2nd in Humanities

Mr A Best

Technology Teacher

Miss E Bibet MFL Teacher
Ms D Boente Science Teacher
Miss H Budd Maths Teacher
Mrs E Byard-Jones 2nd in English/Head of Nightingale

Miss J Catterall

Head of Dept (English)

Miss C Chapman-Morris English Teacher
Miss H Collins Business Teacher
Ms S Colmenero Atanes
MFL Teacher
Miss C Coutain Technology Teacher/Head of Galileo
Mr A Croci Maths Teacher
Ms A Cullen Humanities Teacher/ECO Ambassador

Mr N Dale

2nd in Maths

Miss I Dekakra-Bellili

Maths Teacher

Miss M Doyle Art Teacher
Ms M Garcia Garcia Acting Head of Dept (MFL)
Mr B Geddes PE Teacher/Head of Austen

Ms W Gill

Humanities Teacher

Mr D Goodge

Drama Teacher/HoL Year 10
Mrs M Harris Head of Dept (Science)
Mrs M Herrington Head of Dept (Technology)/Head of Da Vinci

Miss N Hill

Science Teacher

Mrs C Hillary

Psychology Teacher/Asst Head of Sixth Form

Mrs P Holt Computer Science Teacher
Mrs A Johnson Head of Dept (MFL) Maternity Leave
Mr A Jones Music Teacher

Miss A Jordan

Head of Dept (Humanities)

Miss K Koen

Science Teacher

Miss S Leonard

Science Teacher

Mrs E Luterek

Humanities Teacher

Miss V Mackenzie

Science Teacher

Mr W Mahmood

2nd in Science

Miss A McKellican

PE Teacher/Senior Head of Learning Year 7

Mr A Merrick

Head of Dept (Maths)

Mr J Metcalf
English Teacher
Mr K Nawaz Science Teacher/Head of Wordsworth
Miss E Newberry 2nd in PE/Head of Einstein
Dr P Newmark English Teacher
Mrs S Norville Head of Dept (Art)
Miss S O'Brien Science Teacher/Head of Curie
Mrs J Osborne Business Teacher
Miss C Payne Humanities Teacher
Mr A Pirie Humanities Teacher

Mr R Platten

2nd in Business & Computer Science

Miss E Prior Technology Teacher
Miss A Richardson English Teacher/HoL Year 8
Mrs C Rider Head of Dept (PE)
Mr G Roberts Business & PE Teacher/Head of Sixth Form
Miss C Shanahan 2nd in Business/Maths Teacher

Miss F Silva

Maths Teacher

Mr H Tahir English Teacher
Mr M Tate Head of Dept (EAL)/English Teacher
Mr W Theobald
Technology Teacher

Mrs T Toohey-Knowles

Head of Dept (Performing Arts)/Head of Houses

Mr I Walbank Head of Dept (Business & Computer Science)
Mrs J Weston Business Teacher

Ms J Weyermann

Maths Teacher

Mr T Wise

Subject Head of History

Miss K Wright Food Technology Teacher

HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS

Name Role
Mr J Carmichael HLTA

SENCo/TEACHING ASSISTANTS

Name Role

Mrs M Berry

Learning Support Assistant

Mrs S Charlesworth SENCo
Mrs G Cheyney Learning Support Assistant
Miss F Clarke Learning Support Assistant
Mr M Edwards Learning Support Assistant
Ms K Moss Learning Support Assistant

Mrs H Nathekar

EAL Teaching Assistant

Ms K Palaparthi Learning Support Assistant

Mrs H Vaddiraju

Learning Support Assistant

Miss A Watson Learning Support Assistant

HEADS OF LEARNING & YEAR MANAGERS

Name Role
Miss A McKellican Head of Learning (Year 7)
Mrs S Donoghue Year Manager (Year 7)
Miss A Richardson Head of Learning (Year 8)
Miss C Wells Year Manager (Year 8)
Miss L Garland Head of Learning (Year 9)
Mr D Goodge Head of Learning (Year 10)
Mrs N Wyse Year Manager (Year 10)
Mr P Shaw Head of Learning (Year 11)
Mrs Z Khan Year Manager (Year 11)
Mr G Roberts Head of Sixth Form
Mrs P Hillary Assistant Head of Sixth Form
Miss L Ahmed Year Manager (Sixth Form)

INCLUSION SUPPORT CENTRE STAFF

Name Role
Mrs J Folkard CP Officer/Mental Health Co-ordinator
Miss S Mills Inclusion Assistant

Ms V Sutton

Isolated Support Facilitator

COVER SUPERVISORS

Name Role

Mrs K Bougouneau

Cover Supervisor

Mr D Conomos

Cover Supervisor

Mrs M Overman
Cover Supervisor
Miss F Wells
Cover Supervisor

SUPPORT TEAM

Name Role
Mrs P Aldus Matron
Mrs S Ali Receptionist/Administrator
Mrs C Bridges Finance Accountant
Mrs S Cox Library Assistant
Mr R Evans Learning Resource Manager/Careers

Mrs J Haddow

Finance Officer

Mrs L Halstead

Reprographics/Lunchtime Supervisor

Mrs C Hardaker

Communication & Admin Officer

Mrs P Harnett

Receptionist/Administrator

Mrs S Holmes

Lettings Officer & Course Bookings

Mrs J Hunt Attendance Officer

Mrs L Jubainville

Library Assistant

Mrs S Owen Examinations Assistant

Mrs A Papworth

PA to SLT/Office Manager

Mrs J Sparrowhawk Data Manager
Mrs S Stokes Admin & HR Assistant

Mrs T Webb

Exams Officer

SITE TEAM

Name Role
Mr T Dean Caretaker
Mr D Durrant Facilities Manager
Mr J Miller Evening Lettings Caretaker

Mr P Philips

Caretaker

Mr J Snook

Residential Caretaker

TECHNICIANS

Name Role
Ms N Carter DT Technician

Ms A Clark

Reprographics Technician

Mr A Dodd

Engineering Technician

Mrs D Hill

Food Technology Technician

Mr A Jones IT Technician
Mrs M Raveendra Science Technician
Mrs A Rayet Science Technician
Mrs S Shahir Science Technician

Mr W Younis

Network Manager

MIDDAY SUPERVISORS

Name Role

Mrs L Halstead

Lunchtime Supervisor

Mrs A Loxley

Lunchtime Supervisor